Šifry

Morseova abeceda

Znaky se šifrují na tečky a čárky podle následující tabulky.

Dobrá pomůcka vhodná zvláště pro začátečníky. Při luštění se postupuje z hora dolů. Černé políčko znamená čárku, bílé tečku.

.-/…./—/.—//.—/.-/-.-//…/.//–/.-/…/// znamená “Ahoj jak se máš?”

Mobilová šifra

Znaky se převádí na číslice tak, jak by se mačkaly na tlačítkových mobilech. (n je 66, s je 7777)

1 slouží pro mezeru.

2 44 666 5 1 5 2 55 1 7777 33 1 2 7777 znamená “Ahoj jak se máš?”

Malý kříž

Šifrujeme podle následující tabulky. Místo písmene, které šifrujeme nakreslíme čáry, které jsou okolo písmen. Aby se jedno písmeno odlišilo od ostatních z dvojice napíšeme tečku doprostřed.

znamená “Ahoj jak se máš?”

Velký (polský) kříž

Šifrujeme podle následující tabulky. Místo písmene, které šifrujeme nakreslíme čáry, které jsou okolo trojice písmen. Aby se jedno písmeno odlišilo od ostatních z trojice napíšeme tečku doprostřed, buď více nalevo, napravo nebo do středu.

znamená “Ahoj jak se máš?”

Zlomková šifra

Tato šifra šifruje daná písmena abecedy tak, že je nahrazuje zlomky.

znamená “Ahoj jak se máš?”.

Pozpátku

Text je napsán pozpátku za sebou, nejlépe se ještě odstraňuje diakritika a mezery. Je to jedna z nejlehčích šifer.

sameskajjoha znamená “Ahoj jak se máš?”.

Proložení textu

V textu se čte každý několikátý znak. Při psaní vždy napíšeme jedno písmeno a vynecháme prázdné místo. Až dospějeme do konce zapisujeme zprávu od začátku šifry do volných míst.

akhsoejmjaas znamená “Ahoj jak se máš?”.

Vkládání textu

Za každým písmenem je vždy stejné slovo. V našem příkladu je tam například “dub”.

adubhdubodubjdubjdubadubkdubsdubedubmdubadubsdub znamená “Ahoj jak se máš?”.

Místo písmen čísla

Každé písmeno je vyměněno za své pořadové číslo v abecedě.

1;8;15;10; ;10;1;11; ;19;5; ;13;1;19; znamená “Ahoj jak se máš?”.

Šachová šifra

Při šifrování existuje tabulka o určitých rozměrech, do které je zapsána (i několikrát) abeceda. Pak  se místo písmen zapisuje na výstup souřadnice daného písmene v abecedě. Často se může stát, že tabulka má více buněk, než má abeceda. Potom je tedy možné vyjádřit jedno písmeno více souřadnicemi, protože některá písmena jsou v tabulce vícekrát.

a1;b1;c1;b3; ;b3;d6;b4; ;c5;a1;c5; znamená “Ahoj jak se máš?”.

Pavouk

Tato šifra nahrazuje každé písmeno, které se má zašifrovat, dvěma písmeny, která se nacházejí ve stejném řádku nebo sloupci. Do výsledné zprávy píšeme vždy sousední dvě písmena z trojice. Protože každé písmeno náleží do dvou trojic, máme na výběr, která další písmena napíšeme.

bc;gi;cz;kl; ;kl; bc;jl; ;im;df; ;no;bc;im; znamená “Ahoj jak se máš?”.

Posun písmen

Každé písmeno se posune o zadaný počet pozic. Pokud ze zadán posun o jednu pozici, pak písmeno A se posunuje na B, B na C, … a Z zpátky na A.

bipk kbl tf nbt znamená “Ahoj jak se máš?”.

Braillovo písmo pro nevidomé

Semafor